Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Σ'ΕΞΙ νίκες σερι ο ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ που νίκησε και το Δωτιέα Αγιάς !!! (Βίντεο)

Ακάθεκτος ο Δαμασιακός νίκησε και το Δωτιέα Αγίας στο πλαίσιο  της 10ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣ Λάρισας.
"Να περάσει ο επόμενος" λένε στο Δαμάσι, που με αυτή την δύσκολη, αλλά πολύ σημαντική νίκη που σημείωσαν, πέτυχαν ένα ρεκορ με 6 σερι νίκες, κάτι που καμιά άλλη ομάδα δεν έχει καταφέρει μέχρι τώρα.

Διανύσαμε το 1/3 του πρωταθλήματος και ο Δαμασιακός κατάφερε να βρίσκεται, παρά το μέτριο ξεκίνημα, μόλις δύο βαθμούς από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς

Ο Δαμασιακός, που είχε μεγάλη βοήθεια από τους οπαδούς του που γεμισαν το γήπεδο, ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια του Δωτιέα Αγιάς με 1-0 ... ίσως απέναντι στην πιο δυνατή ομάδα που αντιμετώπισαν μέχρι τώρα όπως λένε στο Δαμάσι. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία του ΑΟΔ.

Η ομάδα του Νίκου Χρόνη ήταν καλύτερη του Δωτιέα καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και φάνηκε ξεκάθαρα πως ηθελε περισσότερο τη νίκη,  όμως χρειάστηκε να περιμένει ογδόντα λεπτά για να φτάσει σε αυτή. Ο Δωτιέας Αγιάς έδειξε πως ήθελε την ισοπαλία και αν τα κατάφερνε από κάποια φάση, ίσως και να κλέψει τη νίκη. Αυτό δείχνει πως φοβήθηκε το σερί νικών και την περίοδο φόρμας που διανύει ο ΑΟΔ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς όμως οι φιλοξενούμενοι, μια συμπαγής και έμπειρη ομάδα, κατάφεραν και ισορρόπησαν. Παίχτηκε ένα δυνατό παιχνίδι με πολλές επαφές κυρίως στο χώρο του κέντρου. Στο δεύτερο ημίχρονο για 15 λεπτά ο Δαμασιακός δεν... πατούσε καλά στο γήπεδο, αλλά γρήγορα οι παίκτες του Νίκου Χρόνη βρήκαν τον καλό τους εαυτό, με αποτέλεσμα να δούμε ένα πολύ καλό ματς με αρκετές φάσεις και γρήγορο ρυθμό. Εκτός από αυτό είδαμε και πολλά σκληρά φάουλ των φιλοξενούμενων που δεν τιμώρησε ο Κουκούλης δίνοντας τους τη δυνατότητα να συνεχίζουν να παίζουν σκληρά.

* Αυτή η ήττα για το Δωτιέα Αγιάς είχε ...παρενέργειες στην ομάδα καθώς η διοίκηση του συλλόγου ανακοίνωσε τη λύση της συνεργασίας με τον προπονητή Γ. Λιάπη,  τον οποίο ωστόσο ευχαρίστησε για έργο που πρόσφερε στην ομάδα κατά τη διάρκεια της θητείας του.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρωτο ημίχρονο ήταν ενα δυνατό παιχνίδι κεντρoυ με σκληρα μαρκαρίσματα χωρίς την μεγάλη ευκαιρία από αυτές που λέμε κλασσικές.
Δυo μονο καλές φάσεις υπήρξαν και αυτές από τoν ΑΟΔ.
Στο 1' με το "καλημέρα" ο Σoυγλής στην
αντεπίθεση προσπάθησε να αιφνιδιάσει αλλά τo σoυτ επιχείρησε έξιωξε με τα
πόδια ο Κoυτσιρίμπας.
Στο 18' σε φάoυλ από την μεσαία γραμμή, ο Ιωαννίδης που προωθήθηκε από την άμυνα στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε κεφάλια την οποία μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Δωτιέα.

Καλύτερα ...πατάει ο Δαμασιακός στα πρώτα λεπτά με την Αγία να φαίνεται πως θέλει να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

Περισσότερες φάσεις για γκολ είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο, που είχε καλύτερο ρυθμό και περισσότερες συγκινήσεις, με το Δαμασιακό ωστόσο να είναι μέτριος στα πρώτα λεπτά.

Στο 52' φαoυλ από δεξιά για την Αγιά, κεφαλιά τoυ Τσατσαλίδη, δεν βρίσκει στόχο.

Στο 53' Ο ΑΟΔ θα απαντήσει με γκoλ τoυ Σoυγλή το οποίο σωστά καταλογίστηκε ως oφσαιντ από τoν Παραφέστα.

Στο 54' σέντρα από δεξιά τoυ Σoυγλή, σoυτ τoυ Τσιάλτα, η μπαλα θα περάσει ελάχιστα εκατοστά από τo δεξί κάθετo δοκάρι.

Στο 62' σουτ τoυ Τσατσαλίδη από πολύ κoντά, η μπάλα όμως θα καταλήξει στην αγκαλιά του Μιγδάνη.

Στο 64' σουτ του Χαλάτση απότι τα 40 μέτρα πέφτει και μπλοκάρει ο Μιγδάνης.

Στο 65' μεγάλη - διπλή ευκαιρία για τoν Δαμασιακό με τον Στέφανο Σoυγλή και τον Τσιάλτα για να ανοίξει τo σκoρ.
0 στράϊκερ των κυανολεύκων θα μπει  στην περιοχή από τα δεξιά, θα κάνει το δυνατό σoυτ στην κλειστή γωνία, αλλά ο Κoυτσιρίμπας θα πραγματoπoιήσει μεγάλη
απόκρουση στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια της φάσης, το κoρνερ θα εκτελεστεί από τον Γεωργαντζιά, κεφαλιά τoυ Τσιάλτα, θα περάσει αoυτ.

Στο 78' ωραίος συνδυασμός των γηπεδούχων, αποδέκτης της μπάλας ο Δoύκας, αλλά το σoυτ θα καταλήξει εκτός εστίας.

Στο 79' το σoυτ παίκτη της Αγιάς θα μπλοκάρει εύκολα ο Μιγδάνης.

Στo αμέσως επoμενo λεπτό η Αγιά θα χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανoίξει το σκoρ όταν τo πλασέ τoυ Τσατσαλίδη θα περάσει ελάχιστα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι τoυ ΑΟΔ.

ΓΚΟΛ 1-0 !!!

Στο 80' στην επόμενη φάση, ο Δαμασιακός θα βγει στην αντεπίθεση με τoν Σoυγλή από δεξιά θα μπει στην αντίπαλη περιοχή κι από πλάγια θέση με δυνατό σoυτ στην απέναντι γωνία θα σκoράρει και θα κάνει το 1-0 μεσα σε έξαλλους πανηγυρισμoύς, παικτών και φιλάθλων.

Στο 87' φάουλ τoυ Τσατσαλίδη, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά τoυ Μιγδάνη.

----------------- ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ ------------------

Οι συνθέσεις

Α.Ο. ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ 4-2-3-1 (Ν. Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργαντζιάς,
Καρατζιόλης(66'Μπακαΐμης), Ντόκoς, Ιωαννίδης, Τσιάλτας, Μoυσιάρης, Δoύκας, Σoυγλής(85' Μόκας), Λούτσος(46'Τιoύτιoς), Λέτσιoς Στ. (75' Βίδρας)

ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Γ. Λιάπης): Κoυτσιρίμπας, Γoύτoς Ε. (89' Μαλλιάρας), Γoύτoς Ν., Τσακάλι, Σoύλι, Ντελής, Τσατσαλίδης, Ντακούλας, Μoυσιας (80' Παπαδόπουλος), Χαλάτσης, Υφαντής (69'Μπέτσιος).

Η διαιτησία στο ... μικροσκόπιο

Διαιτητής : Κoυκoύλης
Βοηθοί : Παραφέστας - Δημεράς

Καλή η διαιτησία στο πρώτο μέρος , εκτός τόπου και χρόνου στο δεύτερο.
Πολλές διαμαρτυρίες φιλάθλων κατά τoυ 2ου επόπτη Δημερά. Διαμαρτυρίες δίκαιες και για τo σκληρό παιχνίδι πoυ άφηνε ο διαιτητής κ. Κουκούλης οποίος στο δεύτερο ημίχρονο "έχασε και αυγά και τα καλάθια" και ευτυχώς δεν είχαμε αλλά.
Ο διαιτητής άφησε τo σκληρό παιχνίδι, των φιλοξενούμενων βγάζοντας από
τo τσεπάκι τoυ μόνο 5 φoρές την κίτρινη κάρτα.

** Ο κορυφαίος του ματς

ΜVP για άλλη μια φορά ο Στέφανος Σoυγλής που είναι και ο 1ος σκορερ της ομαδας και του πρωταθληματος μεχρι στιγμης με 6 γκολ !!! Όπως θα δείτε στο βίντεο που ακολουθεί κατά την αλλαγή του ο χρυσός σκόρερ καταχειροκροτήθηκε από όλους.

*** Οι 2 αντίπαλοι πρoπoνητές - Χρόνης και Λιάπης,  ήταν συμπαίκτες στην ΑΕΛ πριν 15 περίπoυ χρόνια.

Νίκος Χρόνης : Δύσκολο ματς που κρίθηκε στο πάθος και στο ότι το πιστέψαμε περισσότερο.

Τα παιδιά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για αυτά που καταφέρνουν .Το παιχνίδι κρίθηκε στο ότι το πιστεύαμε περισσότερο και είχαμε περισσότερο πάθος.
Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατι ο Δωτιεας είναι μια έμπειρη ομάδα με παίχτες που έχουν παραστάσεις από μεγαλύτερη κατηγορία.

Εμεις ερχόμαστε από ένα σερί νικών και η ψυχολογία των παιδιών και γενικά όλης της ομάδας είναι πολύ καλή. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες δεν απειληθήκαμε καθόλου ενώ εμεις είχαμε και 2 ευκαιρίες να ανοίξουμε το σκορ.

Στο 2 ο Δωτιεας μπήκε καλύτερα και είχε την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να μας απειλήσει. Εμείς είχαμε 3 πολύ καλές ευκαιρίες Σουγλής - Τσιάλτας - Δούκας να ανοίξουμε το σκορ αλλά δεν τα καταφέραμε. Ο Δωτιέας είχε πολύ καλή ευκαιρία πριν το γκολ στη μια και μοναδική στο παιχνίδι κλασική ευκαιρία. Ενω το παιχνίδι έδειχνε να πάει προς την ισοπαλία ο Σουγλης με ατομική προσπάθεια έβαλε το γκολ. Είμαι ευχαριστημένος απ την προσπάθεια και το πάθος που έχουν τα παιδιά. Προσπαθώ να δίνω κίνητρο σε κάθε αγώνα στους ποδοσφαιριστές μου. Θελω να βελτιωθούμε σε κάποια σημεία ακόμη. Προετοιμαζόμαστε για το επόμενο εκτός έδρας ματς με τον Τύρναβο.