Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Άνετη νίκη για το Δαμασιακό σήμερα επι του αξιόμαχου Αβέρωφ (φώτο +βίντεο )

Άλλο ένα τρίποντο έβαλε στο σακούλι του ο Δαμασιακός σήμερα που νίκησε στην έδρα του τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ.
Η ομάδα του Κώστα Καζάκη έφτασε πλέον στους 34 βαθμούς, πλησιάζοντας ακόμα πιο πολύ στο γκρουπ των ομάδων ανόδου.

Το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τους γηπεδούχους να είναι κυρίαρχοι σε όλο το ματς χωρίς ωστόσο να λείπουν και κάποιες "παθογένειες" που αν είχαν ξεπεραστεί μέσα στο παιχνίδι θα είχαν ένα ακόμη πιο εύκολο απόγευμα.
Οι φιλοξενούμε σαφώς βελτιωμένοι και πιο αξιόμαχοι από την εικόνα που παρουσίαζαν στα πρώτα παιχνίδια , προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να ...κλέψουν κάποιο βαθμό. Αξιοσημείωτο πώς η ομάδα του Φώτη Πλίτση ξεκίνησε με 7 νεαρούς ποδοσφαιριστές που έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία.
Τελικά ομως ο Θοδωρής Τσιάλτας με δυο γκολ από στημένες φάσεις ( ένα σε κάθε ημίχρονο) έδωσε αυτό που προσπαθούσε να πετύχει η ομάδα παίζοντας ωραίο στρωτό ποδόσφαιρο σε ένα γήπεδο χειρότερο και από χωράφι.
Ο ΑΟΔ είχε κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ όμως δεν τα κατάφεραν κυρίως λόγω του κάκιστου αγωνιστικού χώρου αλλά και της επιθετικής ασυνεννοησίας.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ (Κ.Καζάκης) Μιγδάνης,Μπακαΐμης, Ντόκος, Κ.Λέτσιος, Τσιάλτας, Ραπτοτάσιος,  Δούκας, Καρατζιόλης,  Λούτσος,  Α.Λέτσιος.

ΑΒΕΡΩΦ  (Φ.ΠΛΙΤΣΗΣ)
Μάνος,  Θ.Κοτρώτσιος, Σωτήρης,  Δεμέστιχας,  Χ. Κοτρώτσιος,  Βασίλιεφ, Καραλής, Θέμελης, Μητσιός, Ελευθέρογλου,  Τζιόλης.

Διαιτητές

Χαράλαμπος Διαμαντής
Εμμανουήλ Μπακάλμπασης
Κωνσταντίνος Μακρής

Κάτω από πολύ καλές καιρικές συνθήκες ξεκίνησε το ματς για την 20η αγωνιστική της Α1 στην ΕΠΣ Λάρισας ανάμεσα στο γηπεδούχο Δαμασιακό και το Αβέρωφ.

Η 1η ευκαιρία του αγώνα ήταν για τον ΑΟΔ στο 12'. Μετά από ωραία διείσδυση του Μπακαΐμη το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αβέρωφ.

16' Σέντρα του Καρατζιόλη κεφάλια ο Τσιάλτας,  στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα !!!

24' Γκολλλλλλλλλλ 1-0 ο Δαμασιακός! !!
Ο Καρατζιόλης εκτέλεσε φάουλ ο Τσιάλτας έπιασε ωραία κεφάλια και η μπάλα στα δίχτυα του Μάνου.

40' Κίτρινη κάρτα στον Μητσιό του Αβέρωφ.

2ο Ημίχρονο

Αλλαγή για Αβέρωφ. Ο Πουρνάρας στη θέση του Τζιόλη.

50' Μετά από επίθεση διαρκείας το Αβέρωφ κέρδισε κόρνερ που εκτελέστηκε χωρίς κάποιο κίνδυνο για την εστία του Μιγδάνη.

52' Δυνατό σουτ του Ραπτοτάσιου έξω από την περιοχή λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

59' Κίτρινη κάρτα στον Τσιάλτα επειδή κλοτσησε τη μπάλα μακριά.

71' Καλό σουτ του Καραλή από δεξιά μπλόκαρε ο Μιγδάνης.

75' Προσπάθεια του Αβέρωφ να ισοφαρίσει μεσα στην περιοχή χωρίς με τους Καραλή και Ελευθερόγλου χωρις όμως αποτέλεσμα.

77' Γκολλλλλλλλλλ 2-0 ο Δαμασιακός
Ωραίαεκτέλεση κόρνερ από τον Καρατζιόλη κεφάλια από τον Τσιάλτα και 2-0. Φάση καρμπόν με το 1ο γκολ του ΑΟΔ και με τους ίδιους πρωταγωνιστές.

78' Αλλαγές
Ο Βίδας στη θέση του Καρατζιόλη για τον ΑΟΔ και ο Πατρίκης στη θέση του Κοτρώτσιου Θ.

83' αλλαγή για ΑΟΔ ο Γ. Λέτσιος στη θέση του Α. Λέτσιου.

89' αλλαγή για ΑΟΔ  ο Νάκας στη θέση του Ραπτοτάσιου.

90' κοντά στο 3-0 οι γηπεδούχοι με τον Βίδρα να επιχειρεί ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το γάμμα.

ΛΉΞΗ !!!!!!

Δηλώσεις προπονητών και του MVP του αγώνα Θοδωρή Τσιάλτα.

Δείτε τα βίντεο

Κώστας Καζάκης - προπονητής Δαμασιακού

Φώτιος Πλίτσης - προπονητής ΠΑΟΛ - Αβέρωφ

Όλη η ομάδα έπαιξε καλά και αξίζει συγχαρητήρια τόνισε ο MVP του αγώνα Θοδωρής Τσιάλτας που έθεσε ως στόχους το τρίποντο στην 21η αγωνιστική αλλά κυρίως τη νίκη πρόκριση στον ημιτελικό του κυπέλλου.

Οι διαιτητές στο ... μικροσκόπιο

Πολύ καλή η διαιτησία σήμερα των Χαράλαμπου Διαμαντή , Εμμανουήλ Μπακάλμπαση & Κωνσταντίνου Μακρή. Η τριπλέρα των ρέφερι τα πήγε περίφημα σε ένα ματς σχετικά εύκολο μιας και δεν υπήρξαν δύσκολες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Όταν έπρεπε έδωσαν κάρτες αλλά και στα φάουλ και τα οφσάιντ ήταν αμερόληπτοι και δεν εν γένη εμφάνιση τους δεν ελέγχεται σε κανένα σημείο. Άλλωστε και οι δύο προπονητές δεν είχαν κανένα παράπονο από τους διαιτητές.