Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

Μίλησε η ψυχή του ΑΟΔ στις καθυστερήσεις και πήρε τη νίκη επί της Αμπελιάς.Δείτε αποτελέσματα και βαθμολογία στην Α1 της ΕΠΣΛ

Σε ένα ματς "ζωής και θανάτου" για την άνοδο, ο Δαμασιακός στις καθυστερήσεις κατάφερε να πάρει το τρίποντο στην έδρα του
απέναντι στον Ολυμπιακό Αμπελιάς στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1' της ΕΠΣ Λάρισας.

Και οι δύο ομάδες είχαν και έχουν τον ίδιο στόχο, που δεν είναι άλλος από την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 , που οδηγεί στην άνοδο. Ο Ολυμπιακός Αμπελιάς είχε 52 βαθμούς ενώ οι γηπεδούχοι 51 κι για να συνεχίσουν να ελπίζουν στην άνοδο, ήθελαν τη νίκη και μόνο αυτή.

Μπορεί η Αμπελιά στον πρώτο γύρο να νίκησε με 3-1 τον ΑΟΔ,  ωστόσο η ομάδα του Κώστα Καζάκη με αυτό το τρίποντο σκαρφάλωσε στους 54 βαθμούς , αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 52.

Ο Δαμασιακός, που έχει ξεχάσει την ήττα, ( έχει να χάσει από τον εκτός έδρας αγώνα στη Μελιβοία) είχε την κατοχή της μπάλας σε ολο το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αυτό το γεγονός όσο περνούσε η ώρα, φόρτωνε με άγχος τους παίκτες του Δαμασιακού, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Ελευθέριου Καλογήρου.

Στο 38' ο Ντόκος έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Τσαντόπουλου.  Στο 40' όμως , ο ΑΟΔ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ αν το σουτ του Λέτσιου Αστέριου από πολύ καλή θέση,  δεν μπλόκαρε ο Μπράνος.

Στην επανάληψη ο Δαμασιακός μπήκε πιο αποφασισμένος και είχε την πιο κλασσική ευκαιρία για γκολ στο 58'.  Την πολύ καλή κεφάλια  του Λούτσου , μετά από σέντρα "διαβήτη" του Τσίαλτα , απέκρουσε ο τερματοφύλακας , ενώ στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στην γραμμή του τέρματος απ όπου έδιωξε η άμυνα του Ολυμπιακού με τη βοήθεια τη τύχης. Μια τύχη που δεν είχαν οι γηπεδύχοι μέχρι τις καθυστερήσεις όπου ο Παναγιώτης Ραπτοτάσιος πέτυχε με ωραίο διαγώνιο σουτ το 9ο γκολ του για φέτος που έμελλε να είναι και το νικητήριο για την ομάδα του. Έξαλλοι πανηγυρισμοί για τους γηπεδούχους που την επόμενη Τετάρτη θέλουν και πάλι τη νίκη, εκτός έδρας αυτή τη φορά,  κόντρα στο Κιλελέρ.

Νίκη ανόδου για Βούναινα αλλά έχουν πρόγραμμα... Βουνό

Πολύ σημαντική νίκη πήραν τα Βούναινα εκτός έδρας κόντρα στο Ελευθεραί. Μπορεί να βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας αλλά αντικειμενικά έχουν και το πιο δύσκολο πρόγραμμα από τους υπόλοιπους συνδιεκδικητές της ανόδου.

Στην 4η θέση είναι η Μελιβοία με 54 βαθμούς μετά την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του πρωτοπόρου και πρωταθλητή Ηρακλή Λάρισας. Ισόβαθμος με τον Φιλοκτήτη,  αλλά στην 5η θέση ο Δαμασιακός, που πανηγυρίσε σπουδαίο τρίποντο στο 95+ κόντρα στον Ολυμπιακό Αμπελιάς.
Στη μάχη της παραμονής,  ο Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων πήρε «διπλό» κόντρα στη Ραχούλα ενώ σπουδαίο διπλό πήρε και η Νεάπολη με 1-2 κόντρα στο Αβέρωφ που έμεινε στους 30 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει στο θαύμα.